Artykuły Recenzje

Krux Prana – recenzja taniego mikrofonu z podświetleniem RGB

Prana_Miniaturka
Napisany przez Rafał Wrzaskowski

Marka Krux

Krux_Official_Graphic
Źródło – Krux.tech

Krux to polski producent sprzętu dla graczy. Zamiast rozpisywać się kim są, zacytuję to, co mówią o osobie na oficjalnej stronie.

KRUX – Marka stworzona przez swojaków, graczy i graczki, którzy cenią swoje hobby ponad wszystko. Nazwać naszą ekipę entuzjastami, to stanowcze niedopowiedzenie. Jesteśmy zgrają wyznającą kult grania. Dlatego właśnie rozumiemy potrzeby absolutnie każdego, kto nazywa siebie, bądź inni nazywają go graczem.

Po takim opisie od razu wiadomo jakiego sprzętu należy się spodziewać. Wszystkie obudowy i akcesoria komputerowe posiadają podświetlenie RGB, a projektanci przyłożyli sporą wagę do wyglądu. Design jest nowoczesny, krzykliwy, czasem trochę odpustowy, ale tak ma być. Producent celuje w określoną niszę na rynku i moim zdaniem robi to bardzo dobrze.  Jak na razie portfolio produktów jest dość skromne, jednak z każdym miesiącem sukcesywnie się rozrasta. Warto jest więc od czasu do czasu zajrzeć na ich stronę – może i wy znajdziecie coś dla siebie.

Jakiś czas temu wziąłem udział w konkursie na facebooku i udało mi się wygrać Mikrofon Krux Prana USB. Dzięki temu mam okazję po raz pierwszy zrecenzować sprzęt od Krux. (i nie ostatni 😛 )

Krux Prana Zdjęcie

Wygląd

Prana przyjechała do mnie w małym pomarańczowo-czarnym kartoniku. Wewnątrz znajdziemy tylko mikrofon zapakowany z folię ochronną oraz niewielkich rozmiarów instrukcję.

Mikrofon jest w całości czarny. Z dużej, plastikowej podstawy wyprowadzony został metalowy pałąk, na którym znajduje się mikrofon. Pałąk jest sztywny. Gdy raz ustawimy go w odpowiedniej pozycji, nie musimy się martwić, że samoczynnie się odkształci. W centrum podstawy znajduje się przycisk włącz/wyłącz otoczony z każdej strony plastikowymi żeberkami. Jakość wykonania jest naprawdę przyzwoita. Plastikowa podstawa nie trzeszczy, wygląda na solidną i do tego dobrze stabilizuje mikrofon na biurku. Gumowe podkładki sprawiają, że mikrofon pewnie trzyma się biurka, a do tego dobrze izolują od wibracji i dźwięków.

Krux_Prana_PrawyProfil
Prana – Prawy Profil

Mam jednak uwagi do włącznika. O ile w pozycji „wyłączony” można go bez problemu namierzyć palcem i wcisnąć. Tak w sytuacji gdy chcemy mikrofon wyłączyć, przycisk jest schowany w obudowie, więc ciężko go wymacać. Dodatkowo nie pomaga jego głęboki skok. Chcąc wyłączyć mikrofon musimy wcisnąć go naprawdę głęboko, co dla osób z grubymi palcami może być niekomfortowe.

Krux_Prana_LewyProfil
Prana Lewy Profil

Po włączeniu mikrofonu spomiędzy żeberek majestatyczne mruga do nas podświetlenie RGB. Wygląda to krzykliwie, ale nie odpustowo. W czasach gdy światełka montuje się już praktycznie wszędzie zachowanie umiaru to dobra rzecz. Warto mieć na uwadze, że podświetlenia nie da się wyłączyć ani go kontrolować. Kolory zmieniają się automatycznie, płynnie przechodząc od jednej barwy do drugiej.

Już na pierwszy rzut oka widać, że mikrofon był tworzony z myślą o graczach. Nie wiem jak Wam, ale mnie mikrofon wizualnie przypomina… Skorpiona ?

Krux_Prana_Scorpion

Specyfikacja mikrofonu Krux Prana

Jakość dźwięku

Na końcu wpisu znajduje się pełna recenzja Video, w której można posłuchać, jak Prana radzi sobie z rejestracją dźwięku na ustawieniach domyślnych w programie Audacity.

Pasmo przenoszenia nie powala na kolana, ale biorąc pod uwagę cenę mikrofonu i ogólną = jakość dźwięku uważam, że sprzęt jest naprawdę niezły. Zarejestrowany dźwięk nie jest zbyt głośny, ale krótka zabawa z ustawieniami pozwoli dopasować go no naszych potrzeb. Szkoda, że producent nie dorzucił do zestawu wygłuszającej gąbki. Pozwoliłoby to w łatwy sposób ograniczyć ilość szumów i spółgłosek wybuchowych takich jak P czy B.

Nie jest sprzęt dla profesjonalistów takich jak Podcasterzy, Lektorzy czy Streamerzy. Jeśli jednak szukasz przyzwoitego mikrofonu do gier online, rozmów przez komunikatory o niecodziennym wyglądzie – Krux Prana spełni się w tej roli idealnie.

Wady i zalety

Zalety:

  • Przyzwoita jakość dźwięku
  • Ciekawy wygląd
  • Niska cena
  • Bardzo dobra jakość wykonania

Wady:

  • Głośność i „czystość” rejestrowanego dźwięku mogłaby być lepsza
  • Brak gąbki wygłuszającej na mikrofon
  • Podświetlenia RGB nie da się wyłączyć
  • Przycisk włącz/wyłącz

Recenzja Video Krux Prana

Podsumowanie

Krux Prana to przyzwoity mikrofon w dobrej cenie. Ciekawych mikrofonów na tak zwanym “patyku” z roku na rok jest coraz mniej. Dobrze, że Polska marka Krux postanowiła zapełnić nisze na rynku.

Dajcie znać w komentarzach, co myślicie o recenzowanym mikrofonie.

Ogłoszenie parafialne

Jeśli mikrofon przypadł Ci do gustu, to uprzejmie informuję, że testowany przeze mnie model można wylicytować na aukcji Allegro dla WOŚP. Dochód ze sprzedaży zostanie przekazany na wparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Pamiętajcie, że cel jest szczytny! ?

Link do Allegro.

O Autorze

Rafał Wrzaskowski

Pierwsze kroki w branży stawiał jako serwisant Lenovo i HP. Zawodowo administrator systemów teleinformatycznych. Po godzinach pasjonat technologii, geek i gadżeciarz. Dawniej zapalony fan gier. Najmilej wspomina trylogię Mass Effect. Teraz woli dzielić czas na działalność publicystyczną i rodzinę. W wolnych chwilach lubi obejrzeć dobre kino Sci-Fi lub turniej e-sportowy. Gaduła, choleryk, żartowniś — koleś z ogromnym dystansem do siebie i świata. Każdego dnia stara się nauczyć czegoś nowego, a zdobytą już wiedzę przekazuje innym.